fbpx

  • 571 804 475
  • angitia@angitia.pl

Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa i Powięziowa (KTPP) w obrzękach limfatycznych pierwotnych i wtórnych

Kurs KTPP jest kursem adresowanym do fizjoterapeutów, osteopatów i lekarzy. Warunkiem uczestnictwa w kursie jest ukończenie kursu Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa i Powięziowa (KTPP) w obrzękach pourazowych, pooperacyjnych i chorobach zapalnych stawów.

Szkolenie prezentuje Kompleksową Terapię Przeciwobrzękową i Powięziową, jako podstawową metodę w terapii obrzęku limfatycznego. KTPP obejmuje naukę Manualnego Drenażu Limfatycznego (MDL) w warunkach fizjologii jak i usuniętych węzłów chłonnych, bandażowania (kompresjoterapii) a także elementów pracy powięziowej, nieodzownej w procesie redukcji obrzęku. Część kursu, poświęcona powięzi jest częścią nową, wynikającą z połączenia doświadczeń w pracy z pacjentami obrzękowymi z istniejącą wiedzą o powięzi. Program zawiera więc techniki opracowywania blizn wysokobiałkowych, blizn po radioterapii, opracowania troczków, naukę postępowania w mastektomii, przy obrzęku tłuszczowym, kardialnym, tłuszczowo-limfatycznym, żylnym, opracowanie obrzęku kończyny po usunięciu węzłów chłonnych.


Wiedza z KTPP wykorzystywana jest z powodzeniem w terapii: obrzęków limfatycznych (pierwotnych oraz wtórnych po usunięciu węzłów chłonnych), obrzęków pourazowych, w niewydolności żylnej, obrzęków lipidowych, blizn (również po oparzeniach), przy terapii antycellulitowej i wielu innych.


Istotną i unikatową częścią kursu KTPP jest dokładne przedstawienie anatomii i fizjologii układu limfatycznego oraz warstw powięzi, skorelowanych z naczyniami limfatycznymi i mającymi wpływ na ich przebieg i pracę. Kursanci nauczą się też elementów diagnozy aby kwalifikować i rozpoznawać obrzęki, poznać wskazania i przeciwwskazania do terapii. Poznają procesy, które prowadzą do powstawania obrzęku, dzięki czemu będą w stanie zrozumieć zaistniałe procesy patologiczne i dobrać elementy terapii.


W czasie kursu uczestnicy zdobędą wiedzę teoretyczną aby zrozumieć anatomię i funkcjonowanie układu limfatycznego oraz umiejętności praktyczne, w postaci wielu technik do zastosowania w pracy z obrzękami.