fbpx

  • 535 001 483
  • angitia@angitia.pl

FDM Taping rozszerzony

FDM Taping rozszerzony o manipulacje

FDM Taping jest jednym z kursów drugiego poziomu programu szkoleniowego Fascial Distortion Model przy organizacji IFDMO. Powstał na podstawie modelu terapeutycznego FDM, a jego twórcami są: pionier europejskiego Medical Taping Concept (MTC) i instruktor FDM Harry Pijnappel, starszy instruktor Kinesiology Tapingu (K-Aktive) i instruktor FDM Dennis Krause oraz starszy instruktor Tensiotaping i instruktor FDM Robert Faryj. Połączenie wiedzy tych trzech instruktorów z ich doświadczeniem zawodowym jest wyznacznikiem jakości tego kursu.

Kurs FDM Taping adresowany jest dla fizjoterapeutów, masażystów, osteopatów i lekarzy, którzy wcześniej ukończyli podstawowy kurs FDM. Obejmuje omówienie struktur powięziowych i prezentację teorii, będącej podstawą działań terapeutycznych, ale przede wszystkim praktykę, której poświęca się podczas kursu wiele uwagi i czasu. W kursie FDM Taping stosuje się aplikacje taśm elastycznych, które wspierają terapię FDM – wzmacniają i utrwalają jej efekty oraz łagodzą ból (aplikacje przeciwbólowe, limfatyczne, korygujące ułożenie powięzi i kompresyjne). Uczestnicy uczą się, w jaki sposób i w jakich miejscach naklejać terapeutyczne taśmy, jak je ciąć i jak dobierać do konkretnych schorzeń i miejsc. Trzydniowy kurs FDM Taping wprowadza także uczestników w szerszą teorię powięzi, obejmując jednocześnie gruntowne powtórzenie 6 dystorsji powięziowych i rozwiązywanie casów. Zastosowanie taśm elastycznych jest zazwyczaj zakończeniem terapii manualnej, co wymaga od terapeutów bardzo dobrej znajomości technik manualnych. Kurs obejmuje więc także doskonalenie technik postrzeganych przez uczestników kursów powięziowych jako najtrudniejsze, tzn. manipulacji stawów obwodowych, oraz wprowadzenie do manipulacji kręgosłupa.

Podczas kursu wykorzystuje się elementy diagnostyki i terapii modelu FDM, której fundamentem jest mowa ciała pacjenta. Połączenie aplikacji z konkretnymi technikami modelu Typaldosa daje uczestnikom kursu szerszy wachlarz rozwiązań w pracy z pacjentem. Część kursu przybiera formę warsztatów, podczas których zostają przedstawione propozycje postępowania w konkretnych przypadkach uszkodzeń układu narządu ruchu. Kurs obejmuje też analizę typowych zespołów, na przykład łokcia tenisisty czy golfisty, ostrogi piętowej, bolesnego barku itp., w podejściu zarówno lokalnym, jak i globalnym. Pozwala to jeszcze lepiej zrozumieć pracę nad tymi przypadkami i znacznie poprawić skuteczność terapii.