fbpx

  • 571 804 475
  • angitia@angitia.pl

Wykorzystanie USG w praktyce zawodowej fizjoterapeuty - kurs zjazdowy - zjazd II

Wykorzystanie USG w praktyce zawodowej fizjoterapeuty - zjazd II

Badanie za pomocą ultrasonografii jest bezinwazyjną metodą, pozwalającą na bieżące monitorowanie stanu tkanek miękkich. USG może być wykonywane zarówno podczas spoczynku, jak i ruchu, co umożliwia dynamiczną ocenę zachowania struktur względem siebie, monitorowanie rezultatów prowadzonej terapii oraz korygowanie dotychczas stosowanych metod. Dzięki obrazowaniu wybranych obszarów ciała, fizjoterapeuta może bardzo precyzyjnie ocenić postępy pacjenta podczas rehabilitacji.

Umiejętność wykorzystania ultrasonografii umożliwia również lepsze zrozumienie wyników badania USG wykonanego przez lekarza ortopedę.

Sonofeedback

Jednym z omawianych podczas kursu zagadnień jest sonofeedback - nowoczesna metoda diagnostyczna, polegająca na bieżącym monitorowaniu funkcji narządu ruchu pacjenta oraz jej postępów. Pozwala to m.in. na obserwację zmian stanów zapalnych, wysięków, krwiaków.

Sonofeedback jest skuteczny także przy nauce prawidłowego napinania mięśni i zwiększaniu świadomości własnego ciała u pacjenta.

Cele kursu USG dla fizjoterapeuty

Celem kursu USG dla fizjoterapeuty jest przygotowanie fizjoterapeutów do obsługi aparatów oraz prowadzenia oraz monitorowania terapii z wykorzystaniem ultrasonografii.

Kurs trwa 4 dni i jest realizowany podczas 2 zjazdów.

 

Zjazd I obejmuje:

  1. Wprowadzenie do ultrasonografii;

  2. Mięśnie brzucha - anatomia i sonofeedback;

  3. Staw kolanowy - ocena wybranych struktur kostnych, mięśniowych i  więzadłowych, lokalizacja kaletek stawowych, badanie łąkotek oraz sonofeedback;

  4. Obręcz barkowa i staw łokciowy - anatomia wybranych struktur kostnych, mięśniowych i więzadłowych oraz sonofeedback;

  5. Staw biodrowy - anatomia wybranych struktur kostnych, mięśniowych i więzadłowych oraz sonofeedback;

  6. Staw skokowy, nadgarstek i ręka - anatomia wybranych struktur kostnych, mięśniowych, więzadłowych i nerwowych oraz sonofeedback.

 

Zjazd II odbywa się w warunkach klinicznych, w Specjalistycznym Centrum Fizjoterapii i Rehabilitacji w Rybniku. Jego program obejmuje:

1. Powtórzenie podstaw ultrasonografii i obsługi aparatu;

2. Ocena mięśni brzucha w spoczynku i w napięciu + patologia;

3. Ocena przedziału przedniego i tylnego stawu kolanowego oraz analiza w ruchu + patologia;

4. Staw łokciowy, nadgarstek i ręka + patologia;

5. Ocena mięśni obręczy barkowej w spoczynku i napięciu + patologia;

6. Staw skokowy i staw biodrowy + patologia;

7. Wykorzystanie USG jako narzędzia wspomagającego wykonywania zabiegów fizykalnych - fala uderzeniowa i laser wysokoenergetyczny;

8. Pomiary i analizy przydatne w wykonywaniu umiejscawiania zmian patologicznych aparatu ruchu.

Kto może wziąć udział w kursie USG?

Kurs Wykorzystanie USG w praktyce zawodowej fizjoterapeuty - zjazd I jest kursem pierwszego stopnia, adresowanym do fizjoterapeutów z prawem wykonywania zawodu, chcących zdobyć praktyczną umiejętność wykorzystania ultrasonografii w obrazowaniu i terapii dysfunkcji narządu ruchu. Obejmuje 16 godzin zajęć praktycznych i teoretycznych. Zjazd I i II obejmują w sumie 32 godziny zajęć.

 

Zalety terapii z wykorzystaniem USG dla pacjenta 

  1. Lepsza współpraca pomiędzy pacjentem a fizjoterapeutą

  2. Możliwe skrócenie czasu terapii oraz zwiększenie jej efektywności

  3. Możliwość wykrycia ewentualnych przeciwwskazań do fizjoterapii

 

Korzyści pracy z wykorzystaniem USG dla fizjoterapeuty

  1. Wzrost bezpieczeństwa pracy z pacjentem

  2. Skrócenie czasu potrzebnego do przeprowadzenia skutecznej terapii

  3. Sprawniejsza i szybsza diagnostyka

  4. Skuteczna weryfikacja dotychczas prowadzonej terapii oraz obciążenia

  5. Wizualizacja pracy wybranych struktur

  6. Wzbogacenie oferty gabinetu/placówki o nową formę diagnostyki w fizjoterapii

 

 

Dofinansowanie kursu

Oferujemy darmowe wsparcie w pozyskaniu dofinansowania do kursu FDM dla wszystkich, którzy zapiszą się poprzez dedykowany formularz na naszej stronie. Wartość dofinansowania może wynieść nawet 100% wartości kursu. Po otrzymaniu zgłoszenia informujemy o dostępnych opcjach dofinansowania.

 

Tutaj do pobrania HARMONOGRAM KURSU. Prosimy się również zapoznać z REGULAMINEM.

Termin I zjazdu 18-19.11.2023 (sobota-niedziela)
Miejsce I zjazdu Rybnik
Termin II zjazdu 16-17.12.2023 (sobota-niedziela)
Miejsce II zjazdu Rybnik
Kadra szkoleniowa dr hab prof. AWF Katowice Andrzej Myśliwiec, dr hab prof. AWF Katowice Paweł Linek
Cena kursu

2400 zł netto

(Zwolnienie z podatku VAT w przypadku finansowania kursu przez KFS, BUR oraz kursów realizowanych przez Akademia Angitia)


Kadra szkoleniowa

mysliwiecProf. dr hab. Andrzej Myśliwiec

Prof. dr hab. Andrzej Myśliwiec, specjalista fizjoterapii, nauczyciel akademicki, pedagog specjalny, specjalista w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Absolwent Wydziału Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach i Wyższej Szkoły Zarządzania Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Zastępca Dyrektora Instytutu Badawczo-Rozwojowego Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu, Kierownik Laboratorium Fizjoterapii i Fizjoprofilaktyki AWF Katowice. Prezes Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska-Śląskie, Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, Zastępca przewodniczącego Komisji ds. Kształcenia Przeddyplomowego i Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Prezes Specjalistycznego Centrum Fizjoterapii w Rybniku, członek Polskiej Akademii Nauk. 

 

 

 

linekProf. dr hab. Paweł Linek

Pracuje na stanowisku Profesora Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Obecnie kieruje Laboratorium Elastografii i Ultrasonografii Narządu Ruchu oraz przewodniczy sekcji Metod Obrazowania w Fizjoterapii Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii. Wizytujący badacz Uniwersytetu w Southampton. W tej chwili prowadzi grant finansowany z Narodowego Centrum Nauki, który dotyczy oceny zmian w obrazie ultrasonograficznym (grubości, sztywności) mięśni brzucha u młodzieży ze skoliozą, a także realizuje prace dotyczące wykorzystania ultrasonografii w badaniach układu oddechowego i narządu żucia. Jego główne zainteresowania obejmują poszukiwanie nowych możliwości wykorzystanie ultrasonografii obrazowej i elastografii fali poprzecznej w badaniach naukowych, a także propagowanie wykorzystania ultrasonografii obrazowej w codziennej pracy fizjoterapeuty. Jest autorem/współautorem ponad 50 prac publikowanych w renomowanych czasopismach naukowych, a także zrecenzował ponad 80 prac dla uznanych czasopism medycznych – znamienita większość tych prac dotyczyła obrazowania ultrasonograficznego.

 

Uczestnicy kursu otrzymają zaświadczenie i certyfikat.

W przerwach kawowych organizator kursu zapewnia napoje zimne(woda) i gorące(kawa, herbata).

Zainwestuj w siebie

Istnieje możliwość zapłaty ratalnej z MediRaty (procedura trwa 2 dni).

Szkolenie objęte jest umową z MediRaty dzięki czemu w przeciągu dwóch dni uzyskasz finansowanie MediRaty- najtańszego dostawcy usług finansowych, a rata za szkolenie wyniesie nawet 100 zł miesięcznie.

Jeden pacjent dodatkowo pozyskany z rekomendacji zadowolonych klientów, i szkolenie będziesz mógł nazwać inwestycją.

Zapisz się na kurs

Skąd dowiedział/a się Pan/i o kursie?






Dane do faktury



Wysłanie formularza zgłoszeniowego jest jednoznaczne z tym iż zapoznałem/am się z regulaminem i akceptuje go. Ponadto zgadzam się na przetwarzanie danych osobowych w celach związanych z organizacją kursów prowadzonych przez Angitia Sp. z o.o.

Po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia na kurs, należy przesłać odpowiedni dokument (np. dyplom ukończenia studiów, certyfikat z kursu I-poziomowego), w celu potwierdzenia kwalifikacji umożliwiających wzięcie udziału w kursie.