Fascial Distortion Model (FDM) - model odkształceń układu powięziowego, został opracowany w latach 90. przez amerykańskiego lekarza Stephena Typaldosa DO. Model zakłada, że w wyniku traumatyzacji tkanki dochodzi do odkształcenia układu powięziowego i wiążących się z tym dolegliwości fizycznych i ograniczeń funkcjonalnych. Pacjenci najczęściej interpretują je jako ból oraz ograniczenie zakresu ruchu. Model zakłada, że proces gojenia tkankowego, bez uprzedniego usunięcia bolesnych dystorsji, jest zaburzony. Jak wiemy, ciało goi się najlepiej w ruchu i obciążeniu. O takim środowisku nie możemy mówić, gdy ból limituje nie tylko zakresy ruchu, ale również pracę układu limfatycznego, siłę i tonus mięśniowy, co w rezultacie prowadzi do adhezji i patologicznych zrostów tkankowych. Jeżeli za pomocą ściśle określonych technik manualnych skorygujemy odkształcenia, wówczas możemy zaobserwować niemal natychmiastową poprawę dolegliwości bólowych, zwiększenie zakresów, płynności i dynamiki ruchu, poprawę czucia głębokiego, a często również normalizację odruchów miotatycznych, tonusu i siły mięśniowej.
Techniki manualne o najwyższej skuteczności terapeutycznej, stosowane przez terapeutów FDM, często do złudzenia przypominają gesty wykonywane przez pacjentów w trakcie prowadzonego wywiadu (wskazywanie linii, punktów etc.), dzięki czemu działanie terapeutyczne staje się logiczne, mierzalne i zrozumiałe nie tylko dla terapeuty, ale również dla pacjenta.
Model FDM wyróżnia sześć odkształceń układu powięziowego zaburzających funkcje narządu ruchu, jak i proces jego leczenia. Wiedza ta może zostać z powodzeniem wykorzystana w rehabilitacji, ortopedii i traumatologii, neurologii, angiologii, pediatrii ale również w kardiochirurgii, medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej. Każda dystorsja charakteryzuje się ściśle określonymi objawami symptomami, które są przyporządkowane do konkretnego gestu (mowa ciała) oraz słowa klucza, jak np. “ciągnie”, “kłuje”, “mrowi”, a znajomość ich jest fundamentalna dla postawienia właściwej diagnozy FDM i przeprowadzenia skutecznej terapii.
Kurs jest przeznaczony dla fizjoterapeutów, lekarzy, osteopatów, techników masażu i fizjoterapii.
Po ukończeniu kursu jego uczestnik powinien:
Oferujemy darmowe wsparcie w pozyskaniu dofinansowania do kursu FDM dla wszystkich fizjoterapeutów, którzy zapiszą się poprzez dedykowany formularz na naszej stronie. Wartość dofinansowania kursu FDM może wynieść nawet 100% wartości kursu. Po otrzymaniu zgłoszenia informujemy o dostępnych opcjach dofinansowania.
Tutaj do pobrania HARMONOGRAM KURSU. Prosimy się również zapoznać z REGULAMINEM.
Termin kursu |
21-26.03.2023 (wtorek-niedziela) |
Miejsce kursu |
Katowice |
Kadra szkoleniowa | Robert Faryj |
Cena kursu |
4950 zł netto (Zwolnienie z podatku VAT w przypadku finansowania kursu przez KFS, BUR oraz kursów realizowanych przez Akademia Angitia) |
Kadra szkoleniowa
Robert Faryj
jest z wykształcenia fizjoterapeutą oraz certyfikowanym przez IFDMO instruktorem modelu FDM, FDM Taping, FDM Ortho Sport, FDM Dzieci oraz FDM Limfologia. Od wielu lat szkoli fizjoterapeutów, masażystów, lekarzy i trenerów oraz instruktorów sportu z zakresu Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej (KTP), Tensiotapingu®, Medical Fitness i Qi-Bo®. Na stałe żyje w krainie tysiąca jezior na Mazurach. Pracuje jako fizjoterapeuta w Warszawie i Piszu, głównie z pacjentami ortopedycznymi i obrzękowymi. Jest wynalazcą "Opatrunku Limfatycznego", służącego do zwalczania obrzęków limfatycznych. Obok prac badawczych, zawodowych jak i szkoleniowych jest trenerem Brazylijskiego Jiu Jitsu, Mixed Martial Arts i Qi-Bo®.
Uczestnicy kursu otrzymają zaświadczenie lub certyfikat. W przerwach kawowych organizator kursu zapewnia napoje zimne(woda) i gorące(kawa, herbata). |
Zainwestuj w siebie
Istnieje możliwość zapłaty ratalnej z MediRaty (procedura trwa 2 dni).
Szkolenie objęte jest umową z MediRaty dzięki czemu w przeciągu dwóch dni uzyskasz finansowanie MediRaty- najtańszego dostawcy usług finansowych, a rata za szkolenie wyniesie nawet 100 zł miesięcznie.
Jeden pacjent dodatkowo pozyskany z rekomendacji zadowolonych klientów, i szkolenie będziesz mógł nazwać inwestycją.
Wysłanie formularza zgłoszeniowego jest jednoznaczne z tym iż zapoznałem/am się z regulaminem i akceptuje go. Ponadto zgadzam się na przetwarzanie danych osobowych w celach związanych z organizacją kursów prowadzonych przez Angitia Sp. z o.o.
Po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia na kurs, należy przesłać odpowiedni dokument (np. dyplom ukończenia studiów, certyfikat z kursu I-poziomowego), w celu potwierdzenia kwalifikacji umożliwiających wzięcie udziału w kursie.