fbpx

  • 571 804 475
  • angitia@angitia.pl

TMT - Typaldos Manual Therapy Moduł III

Kurs TMT dedykowany jest wszystkim terapeutom chcącym zdobyć wartościową wiedzę w zakresie terapii manualnej. Przygotować ma do zgodnego z modelem TMT zrozumienia i opanowania wiedzy z: anatomii topograficznej, stratograficznej, biomechaniki, wywiadu, diagnostyki, palpacji, obserwacji oraz skutecznej terapii.

                                                  

Typaldos Manual Therapy (TMT) jest modelem anatomicznym, w którym objawy kliniczne w połączeniu z mową ciała pacjenta umożliwiają diagnozę sześciu zdefiniowanych zniekształceń układu powięziowego.

Twórca modelu - Stephen Typaldos obserwował niewerbalne zachowania człowieka, które posłużyły do efektywnej diagnostyki oraz terapii. Reakcje organizmu, które w swojej pierwotnej formie wykorzystujemy do aktywacji procesów samoleczenia w naszym organizmie (rozcieranie, uciskanie, ugniatanie, drapanie, odciąganie tkanki, a także pokasływanie czy chrząkanie, etc.) stały się uniwersalnym narzędziem pracy terapeuty.

Każdy gest, który łączy się bezpośrednio z bólem lub z interpretacją zaburzeń manifestujących się u pacjenta, Typaldos przyporządkował odkształcaniu układu powięziowego, dzięki czemu terapeuta może dopasować właściwą technikę i skalę bodźca.  

     Badania przeprowadzone przez Alberta Mehrabiana - psychologa, profesora Uniwersytetu Kalifornijskiego, dowiodły, że rola i istota komunikacji w relacjach międzyludzkich przypada w:

Czasami jedna myśl, jedno słowo lub zdanie mogą stworzyć warunki do lepszego zrozumienia otaczającego nas środowiska, bowiem wszyscy wykonujemy te same gesty i używamy tych samych kluczowych słów dla opisania tego z czym przychodzimy do naszego lekarza lub terapeuty.

Mowa ciała jest naszym Esperanto, które odkrył i wykorzystał do terapii swoich pacjentów Stephen Typaldos. Kluczowe zatem dla modelu TMT, jest to co pacjent mówi i jakich istotnych słów używa, ważne jest też w jaki sposób się wyraża, ale przede wszystkim co terapeucie pokazuje.

Diagnostyka TMT jest, więc swoistym fundamentem, który każdy terapeuta manualny powinien posiadać zanim przystąpi do pracy z pacjentem. Pacjent staje się autorytetem współodpowiedzialnym za diagnostykę i skuteczność własnej terapii, ponieważ tylko on
z dokładnością co do milimetra nakieruje palpacyjnie dłoń terapeuty na odkształconą strukturę (więzadło, troczek, ścięgno, torebka stawowa, etc.), tylko on wie czy jest to właściwa struktura i tylko on czuje, że droga którą obrał terapeuta jest właściwa, a jeżeli po terapii poprawiły się zakresy ruchu i ustąpił ból to najpóźniej teraz wie, że trafił do „właściwego” terapeuty. 

Co dr Robert Schleip myśli o modelu FDM ?

 

„Fakt, że model Typaldosa cieszy się ogromną popularnością nie tylko w krajach niemieckojęzycznych, jest najwyraźniej niezależny od tego, że układ powięziowy znajduje się w „epoce renesansu”. Moim zdaniem popularność zawdzięcza on skuteczności terapeutycznej i często zdumiewająco szybkiej i jednoznacznej poprawie wielu bolesnych zaburzeń układu powięziowo–mięśniowego. Oprócz terapeutycznej i dydaktycznej przejrzystości koncepcji opartej na sześciu dystorsjach powięziowych, model leczenia Typaldosa charakteryzuje się uderzająco prostą diagnostyką. Decydującą rolę odgrywa w niej spontaniczny, werbalny opis bólu oraz towarzysząca mu gestykulacja pacjenta. Terapeuci manualni jak osteopaci, rolferzy, chiropraktycy, czy też inni walczący z bólem – mogą rzeczywiście zzielenieć z zazdrości, tym bardziej, że ich oparta na skomplikowanych testach i eksploracjach diagnostyka prowadzi często do dwuznacznych wyników. Ponadto stale koncentrujący się na „autorytecie pacjenta” leczenie modelem Typaldosa oferuje nieocenioną przejrzystość terapeutyczną, której podstaw można nauczyć się w ciągu kilku intensywnych dni szkoleniowych.

Szybki rozwój diagnostyki obrazowej już za kilka lat pozwoli dokładnie ocenić terapeutyczne i diagnostyczne przesłanki tej nieinwazyjnej metody terapeutycznej. Jest wielce prawdopodobne, że już wkrótce zarówno Ty, mój Drogi Czytelniku, jak i ja – namiętny badacz systemu powięziowego – znajdziemy w znanych naukowych czasopismach jednoznaczne dowody potwierdzające słuszność teorii sześciu dystorsji powięziowych Typaldosa. Bardzo prawdopodobne, że proces ten pozwoli udoskonalić i rozwinąć ten model terapeutyczny. Z całą pewnością możemy jednak oczekiwać, że stworzona przez Stephena Typaldosa metoda Fascial Distortion Model odegra wkrótce ważną rolę w leczeniu oraz badaniach klinicznych mięśniowo–powięziowych syndromów bólowych wraz z innymi metodami nastawionymi na anatomiczny układ powięziowy.”

Dr biol. hum. Robert Schleip

Direktor, Fascia research Group

Division of Neurophysiology, Uniwersytet Ulm


Tutaj do pobrania HARMONOGRAM KURSU. Prosimy się również zapoznać z REGULAMINEM.

 

 Terminy modułów                      
Moduł I 19-22.09.2019 (czwartek-niedziela)
Moduł II 21-24.11.2019 (czwartek-niedziela)
Moduł III 16-19.01.2019 (czwartek-niedziela)
 Kadra Szkoleniowa Robert Faryj
 Miejsce kursu
Katowice
 Cena kursu 3000 zł za Moduł III
 Organizator
Akademia Angitia

Kadra szkoleniowa

robertRobert Faryj

jest z wykształcenia fizjoterapeutą oraz certyfikowanym przez IFDMO instruktorem modelu FDM, FDM Taping, FDM Ortho Sport, FDM Dzieci oraz FDM Limfologia. Od wielu lat szkoli fizjoterapeutów, masażystów, lekarzy i trenerów oraz instruktorów sportu z zakresu Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej (KTP), Tensiotapingu®, Medical Fitness i Qi-Bo®. Na stałe żyje w krainie tysiąca jezior na Mazurach. Pracuje jako fizjoterapeuta w Warszawie i Piszu, głównie z pacjentami ortopedycznymi i obrzękowymi. Jest wynalazcą "Opatrunku Limfatycznego", służącego do zwalczania obrzęków limfatycznych. Obok prac badawczych, zawodowych jak i szkoleniowych jest trenerem Brazylijskiego Jiu Jitsu, Mixed Martial Arts i Qi-Bo®.

 

Uczestnicy kursu otrzymają:

  • Skrypt szkoleniowy
  • Certyfikat

Uczestnicy podczas kursu zapewnioną mają kawę, herbatę, kanapki oraz poczęstunek. Będzie można się skoncentrować wyłącznie na nauce.

Zainwestuj w siebie

Istnieje możliwość zapłaty ratalnej z MediRaty (procedura trwa 2 dni).

Szkolenie objęte jest umową z MediRaty dzięki czemu w przeciągu dwóch dni uzyskasz finansowanie MediRaty- najtańszego dostawcy usług finansowych, a rata za szkolenie wyniesie nawet 100 zł miesięcznie.

Jeden pacjent dodatkowo pozyskany z rekomendacji zadowolonych klientów, i szkolenie będziesz mógł nazwać inwestycją.

Zapisz się na kurs

Skąd dowiedział/a się Pan/i o kursie?






Dane do faktury



Wysłanie formularza zgłoszeniowego jest jednoznaczne z tym iż zapoznałem/am się z regulaminem i akceptuje go. Ponadto zgadzam się na przetwarzanie danych osobowych w celach związanych z organizacją kursów prowadzonych przez Angitia Sp. z o.o.

Po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia na kurs, należy przesłać odpowiedni dokument (np. dyplom ukończenia studiów, certyfikat z kursu I-poziomowego), w celu potwierdzenia kwalifikacji umożliwiających wzięcie udziału w kursie.