• 535 001 483
  • angitia@angitia.pl

Z cyklu "Przypadki z Leśnej": Nie dajmy się zagiąć skoliozie

 

spinal-column-246273 960 720

     
   

Kręgosłup jest zarazem mocną i wrażliwą strukturą. Bardzo reaguje na działające na niego siły ciążenia i nasze nawyki, ale też na nasze emocje, szczególnie w fazie wzrostu. Spanie na brzuchu zawsze na prawym policzku, bycie noszonym w dzieciństwie zawsze na lewym biodrze opiekuna, siadanie ze stopą pod jednym pośladkiem, ustawienie monitora komputera po skosie, wiązanie kucyka zawsze z jednej strony – te niewinne nawyki mogą sprawić, że ustawiamy kręgosłup stale w wygiętej pozycji. O skoliozie mówimy, jeśli boczne skrzywienie kręgosłupa przekroczy 10 stopni. Kształtuje się ona we wczesnym dzieciństwie lub między 3 a 10 rokiem życia, a nasila się często w okresie dojrzewania, kiedy organizm przechodzi fazę intensywnego wzrostu.

Absolutnie kluczowe w walce z tą chorobą jest wczesne rozpoznanie. Często skolioza rozwija się u dzieci niezauważona. Zdarza się, że rodzice przyzwyczajają się do określonej postawy dziecka, tłumacząc ją np. tym, że jest nieśmiałe. I faktycznie, skolioza jest mocno związana z emocjonalnymi blokadami u dzieci. Psychiczne podłoże wygięcia kręgosłupa nie czyni go jednak mniej trwałym czy mniej realnym. Wzmożone napięcie, wstrzymywanie oddechu, obronne zamknięcie klatki piersiowej działają równie silnie jak przysłowiowa torba noszona na jednym ramieniu. Dlatego relaksacja i rozwijanie świadomości ciała zarówno u dzieci, jak i u rodziców, są bardzo ważne. Pozbywajmy się napięć, kontrolujmy ułożenie kręgosłupa, opuszczajmy barki i ściągajmy łopatki!

Jeśli już jednak lekarz zdiagnozuje schorzenie, zanim zdecydujemy się na operację, która zmieni na zawsze młody organizm, warto najpierw spróbować terapii manualnej, ćwiczeń, psychoterapeutycznej pracy z ciałem. Odwrócenie zmian skoliotycznych jest trudne i żmudne, chociaż do pewnego stopnia możliwe. Do jakiego stopnia – zależy od wieku dziecka, kąta wygięcia, stanu emocjonalnego, gorsetu mięśniowego, nastawienia psychicznego i innych czynników.

Fizjoterapeuci z kliniki Angitia Med pracują nad pacjentami ze skoliozą ze szczególnym oddaniem. Klinika planuje obecnie przeprowadzenie w szkołach w Piszu bezpłatnej diagnostyki kręgosłupa. Wyłapanie u dzieci w wieku szkolnym skoliotycznych zmian i podjęcie ćwiczeń lub terapii może doprowadzić do całkowitego wyleczenia bez uciekania się do okaleczającej operacji